Blu-rayowe Re-kolekcje, cz. 3 „Zé do Caixão”

José Mojica Marins to postać, która na zawsze odmieniła brazylijskie kino grozy. Jego alter ego, Zé do Caixão (w anglojęzycznym świecie znany jako Coffin Joe), to jedna z najbardziej ikonicznych postaci horroru, łącząca nihilizm, obsesję na punkcie nieśmiertelności i filozoficzny satanizm z brutalnością i surrealistycznymi wizjami. Marins urodził się 13 marca 1936 roku w São Paulo. Od najmłodszych lat fascynował się kinem, a jego wyobraźnia kształtowała się pod wpływem amerykańskich horrorów oraz brazylijskiej kultury ludowej. Już jako dziecko kręcił amatorskie filmy, co szybko przerodziło się w obsesję na punkcie tworzenia własnego, unikalnego stylu. Jego kariera nabrała rozpędu w latach 60., gdy narodziła się postać Zé do Caixão. W 1964 roku premierę miał At Midnight I’ll Take Your Soul (À Meia-Noite Levarei Sua Alma) – pierwszy brazylijski horror pełnometrażowy, który wzbudził zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Postać Zé do Caixão, bezlitosnego grabarza, który odrzuca religię i społeczne konwenanse, stała się symbolem rewolucji w kinie grozy Ameryki Łacińskiej. Marins nie bał się prowokować. Jego filmy były brutalne, wypełnione mrocznymi wizjami, groteską i filozoficznymi rozważaniami o śmierci oraz przeznaczeniu. Używał naturalistycznych efektów specjalnych i psychodelicznych ujęć, co nadawało jego dziełom niemal hipnotyczny charakter.

Jeżeli na przestrzeni lat w kinie grozy powstała postać, która zasłużyła na miano ikony – to z pewnością jest nią Coffin Joe. Demoniczny grabarz, bluźnierczy myśliciel, który pod płaszczykiem okrutnika skrywa obsesyjne dążenie do odnalezienia „doskonałej kobiety”.

W listopadzie 2023 roku światło dzienne ujrzał zestaw „Inside the Mind of Coffin Joe”, na który czekało ogromne grono miłośników kina grozy – kompleksowe, 6-płytowe wydanie Blu-ray, które z pełnym rozmachem celebruje mroczny świat brazylijskiego trickstera. Od surrealistycznych majaków po bezkompromisową brutalność – oto przegląd najbardziej szalonych wizji Marinsa.

Zestaw zawiera aż 10 filmów…:

  • At Midnight I’ll Take Your Soul (1964)
  • This Night I’ll Possess Your Corpse (1967)
  • The Strange World of Coffin Joe (1968)
  • The Awakening of the Beast (1970)
  • The End of Man (1971)
  • When the Gods Fall Asleep (1972)
  • The Strange Hostel of Naked Pleasures (1976)
  • Hellish Flesh (1977)
  • Hallucinations of a Deranged Mind (1978)
  • Embodiment of Evil (2008)

…a także książeczkę kolekcjonerską z nowymi tekstami autorstwa różnych autorów, dwustronne pocztówki zawierające klasyczne okładki filmów z nowymi grafikami autorstwa Butchera Billy’ego, dwustronny plakat. a także wizytówkę naszego grabarza. Poniżej zdjęcia:

Następnie specyfikacja płyt:

Dysk 1 – At Midnight I’ll Take Your Soul
Pierwsze pojawienie się Coffin Joe w zrestaurowanej wersji 4K z materiałów 35 mm. Archiwalny komentarz z Marinsem, dokument o życiu i twórczości José Mojiki Marinsa, w reżyserii André Barcinskiego i Ivana Finottiego, esej Lindsay Hallam i debiutanckie krótkometrażówki reżysera.

Dysk 2 – This Night I’ll Possess Your Corpse / The Strange World of Coffin Joe
Dwa kolejne kultowe horrory Marinsa w odrestaurowanych wersjach. Komentarze audio, alternatywne zakończenie, oraz eseje Stephena Throwera i Mirandy Corcoran o genezie Coffin Joe i jego miejscu w tradycji gospodarzy programów grozy.

Dysk 3 – The Awakening of the Beast / The End of Man
Psychedelia, LSD i brazylijskie kino politycznego niepokoju. Restauracje 4K, rozmowy z Guyem Adamsem i Alexandrą Heller-Nicholas, alternatywne czołówki i zwiastuny.

Dysk 4 – When the Gods Fall Asleep / The Strange Hostel of Naked Pleasures
Surrealizm, śmierć i bezczas. Jedyne istniejące kopie uratowane w 4K, a obok tego refleksje Virginie Sélavy, Jacka Sargeanta i Dennisa Ramalho oraz archiwalna wizyta Marinsa na Sundance i bonusowy short A Blind Date for Coffin Joe.

Dysk 5 – Hellish Flesh / Hallucinations of a Deranged Mind
Wizje udręczonego ciała i chorego umysłu w pełnym rozkwicie estetyki Marinsa. Komentarze, wywiady, esej Kat Ellinger i refleksja nad statusem Marinsa jako ikony „kina śmieciowego”.

Dysk 6 – Embodiment of Evil
Powrót mistrza. Jego ostatni film w pełnej edycji: komentarze, making-ofy, usunięte sceny, efekty specjalne, storyboardy i hołd ze strony współscenarzysty Dennisona Ramalho. Wszystko, czego dusza (czy raczej: truposz) zapragnie.

I na koniec dzisiejszej wrzuty, jak zawsze pełen unboxing wydania. Obecnie jest ono dostępne w promocyjnej cenie na stronie producenta wydania, Arrow Video oraz na brytyjskim Amazonie. Jak widać po zdjęciach, całość wydana jest przepięknie, filmy chowają się w grubym kartonowym pudełku, pocztówki są wykonane z dbałością o szczegóły, zaś obecność oryginalnych plakatów tylko podnosi jakość wydania. Arrow Video nie pierwszy raz stanął na wysokości zadania. Zdecydowanie warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *